16 września w ZSiP pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” przy ul. Tynieckiej 6 odbyło się oficjalne przekazanie mapy okolic Rynku Dębnickiego wykonanej techniką druku 3D, dzięki któremu opracowany i zaznaczony na niej obszar wyczuwalny jest dotykiem.

Ujęcie mapy 3D z oddali

Pomysł na stworzenie mapy zrodził się w naszych głowach w dobie głębokiej pandemii, w trakcie której realizowaliśmy inne projekty związane z poprawieniem komfortu życia osób z dysfunkcją wzroku mimo wszechobecnego wirusa. Kampanie „Widzialni (Nie)widzialni” oraz „Mały Gest - Wielkie Wsparcie” przyjęte zostały bardzo ciepło jako „projekty kompletne” - czuliśmy jednak, że na ich kanwie możemy stworzyć coś równie ciekawego i przydatnego.

Obie kampanie poruszały miedzy innymi kwestie utrudnionej mobilności w dobie COVID-19 i problematyki związanej z częstym przymusem poznawania najbliższego otoczenia od nowa. Czemu nie stworzyć w takim razie swoistej ściągawki takiego obszaru? W taki sposób narodził się pomysł stworzenia mapy 3D Rynku Dębnickiego i okolic, czyli najbliższego i dla wielu często najważniejszego miejsca na „niewidomej” mapie Krakowa.

Prace nad mapą trwały kilka miesięcy. W stworzenie komputerowego modelu obszaru odpowiedzialni byli studenci zaprzyjaźnionej z naszą fundacją Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy na bazie szeregu konsultacji z nauczycielami orientacji przestrzennej oraz uczniami ZSiP  stworzyli możliwie najbardziej przejrzysty projekt. Za jego wydruk odpowiedzialna była firma Cadxpert.

Grupka osób stoi przy mapie i odczytuje ją metodą palpacyjną

Nowoczesne technologie to chleb powszedni, który często nie potrafi nas już zaskoczyć - w przypadku mapy było zupełnie inaczej, a przekonaliśmy się o tym w chwili oficjalnej prezentacji. Oficjalne przekazanie mapy na rzecz ośrodka odbyło się na ręce Marcina Dębskiego - Dyrektora Zespołu Szkół i Placówek. Wśród gości obecni byli również oficjele z Urzędu Miasta Krakowa - Pani Izabela Wójcik oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - Panowie Radosław Grochala oraz Mirosław Furmanek. Nie zabrakło także przedstawicieli AGH oraz CadXpert.

Bardzo cieszy nas fakt, iż mapa zrobiła olbrzymie wrażenie na wszystkich, którzy mieli możliwość dotknięcia jej pierwszy raz. Nie ukrywamy jednak, iż najbardziej cieszyć będzie nas ona dopiero wówczas, gdy walnie przyczyni się do poznawania przez uczniów ZSiP swego najbliższego otoczenia, bo z tą właśnie myślą została ona stworzona - jako przyjazne i skuteczne narzędzie dydaktyczne.

Gorąco dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania mapy Rynku Dębnickiego przy użyciu druku 3D. Choć pomysł był nasz, to doskonale wiemy, że bez wsparcia ze strony Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego, a także bez zaangażowania nauczycieli i uczniów ZSiP, studentów AGH oraz pracowników CadXpert nie zdołalibyśmy go zrealizować.

Jesteśmy przekonani, że mapa Rynku Dębnickiego to dopiero początek naszej przygody z drukiem 3D oraz dostępnością.