Marzec

Własny podcast

Nie jest tajemnicą, iż każdy rok rozpoczyna się 1 stycznia. W naszym przypadku wystartował on 15 marca. Tego bowiem dnia do sieci trafił pierwszy z dziesięciu odcinków autorskiego podcastu „Nie widząc przeszkód”, w ramach którego mieliśmy przyjemność porozmawiać z osobami związanymi ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami w sposób niezwykle zróżnicowany. Sport, edukacja, kultura i sztuka to zaledwie kilka ogólnych tematów, wokół których toczyły się nasze rozmowy. Pośród licznych rozmówców ściśle związanych z naszym krakowskim podwórkiem, nie zabrakło także tych znanych zdecydowanie szerszemu gronu odbiorców. Michał Pol oraz Kamil Gapiński dali iście sportowy popis przed mikrofonami, a serca słuchaczy z Grodu Kraka skradły Lucyna Zaleska – nauczyciel orientacji przestrzennej, a także Natalia Kaczor, która z pasją opowiadała o sztuce i nie tylko! Kto jeszcze gościł w naszym programie? Przekonajcie się sami klikając w zakładkę Podcast na pasku menu naszej strony – znajdziecie tam odcinki dostępne w Waszych ulubionych aplikacjach oraz deskrypcję każdego z nich!

Kwiecień

Reaktywacja kadry

Gracze i sztab kadry narodowej w blind footballu. Zawodnicy mają białe stroje, sztab ubrany jest na czerwono-czarno.

Fot. IBSA Blind Football

Graliście kiedyś w Football Manager’a? Autor podsumowania, w którego trakcie lektury jesteście owszem, jednak od kilku lat wraz z resztą fundacyjnej ekipy ogarniamy coś zdecydowanie ciekawszego – Blind Football Manager’a. Pracy jest sporo, satysfakcji jeszcze więcej, jednak ciężko by było inaczej, skoro ten projekt to oczko w głowie naszej organizacji. Wspomniane ogarnianie idzie nam chyba całkiem nieźle, skoro w 2019 roku nasza sekcja stała się oficjalnie częśćią krakowskiej Wisły, a w 2021 została komórką odpowiedzialną za reaktywację Reprezentacji Polski w piłce nożnej osób niewidomych! Stało się to dokładnie 1 kwietnia – nie był to jednak primaaprilisowy żart. Powrót do prac nad projektem przypadł na rok odbywających się jesienią Mistrzostw Europy Dywizji B, czyli turnieju eliminacyjnego do Mistrzostw Europy. Było więc jasne, iż obok ogólnego rozwoju dyscypliny w naszym kraju, udział i zajęcie miejsca premiowanego awansem z marszu stało się głównym celem działań kadry.

Maj

Powrót naszej sekcji na FB

Ciemna plansza z hasłem

Czy pamiętacie to uczucie? Siedzicie sobie w piaskownicy budując wspaniały zamek. Łopatką gładzicie ściany, palcami dziurkujecie ich powierzchnię wyobrażając sobie, że to jego okna. Wokół piaskowej budowli wykopujecie rów udający fosę, nad którym staracie się postawić mostek prowadzący do jego bram? Kiedy wydaje wam się, że wszystko już prawie gotowe i możecie zająć się kolejnym elementem waszej piaskowej krainy, jakiś wredny dzieciak postanawia zrobić sobie z niego deptak… Przeżyliśmy to samo w dniu, w którym nasze rozbudowane konto na jednym z portali społecznościowych zostało nam bez ostrzeżenia skasowane. Nie pozostało nam nic innego, niż pobiec z płaczem do naszych mam… Żartujemy – oczywiście zabraliśmy się do jego odbudowy, choć nie da się ukryć, że unikatowych filmów, zdjeć, pełnych emocji postów i waszych licznych komentarzy, które motywowały nas do działania nie udało nam się odzyskać. Powrót naszej sekcji na Facebook miał miejsce dokładnie 29 marca. Od tego czasu sukcesywnie rozbudowujemy nasz piaskowy zamek, za pośrednictwem którego nasi fani mogą być na bieżąco z klubowymi poczynaniami. Wiemy, że nie jest to najbardziej spektakularny wyczyn minionych dwunastu miesięcy, jednak z punktu widzenia naszej działalności bez wątpienia stanowi jeden z kluczy sukcesu krakowskiego blind footballu. Mamy nadzieję, że tym razem zamiast niechcianego buta pojawia się osoby chętne rozbudować i ożywić nasz profil, do odwiedzenia którego gorąco zachęcamy!

Czerwiec

XXII Tydzień Osób z Niepelnosprawnościami

Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami to swoisty serial uwielbiany i wyczekiwany przez tysiące fanów, który zadebiutował w Krakowie w 1999 roku, a który nieprzerwanie kręcony jest po dziś dzień. No właśnie nie do końca, bowiem w roku 2020 z przyczyn doskonale wszystkim znanych premiera XXI sezonu została odwołana i jedynie w wymiarze symbolicznym przeniesiona do sieci. Był to potężny cios dla wszystkich, którzy rok rocznie wyczekiwali tych siedmiu niezwykłych odcinków, podczas których pełno i niepełnosprawni mieszkańcy miasta i województwa mogli zintegrować się podczas licznych spotkań z szeroko rozumianą sztuką, kulturą czy też sportem osób z niepełnosprawnościami. 14 czerwca doczekaliśmy się jednak premiery XXII sezonu, choć ze względu na obostrzenia bez odcinka specjalnego w postaci wielkiej inauguracji na Rynku Głównym. Ponownie to nam przypadł zaszczyt koordynowania kolejnej edycji Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością”,  w ramach którego udało się zrealizować kilka filmów promocyjnych z udziałem Przemysława Cypriańskiego, Jarosława Kreta i Daniela Kondraciuka, animację „Nie widząc przeszkód”, mini podcast poświęcony wydarzeniu i wiele innych pomniejszych projektów wspierających działania głównych bohaterów, czyli osób z niepełnosprawnościami oraz organizacji pozarządowych, które od lat są jego gwiazdami.

Otwarty trening z Wisłą BF

Junior z opaską na oczach prowadzi piłkę. W tle widać boisko i innych uczestników warsztatów.

XXII edycja Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami odbyła się bez wspomnianej już inauguracji w sercu naszego miasta, oznaczało to, iż pierwszy raz od lat nie było pod Sukiennicami słychać grzechotu piłek - był on jednak słyszalny na obiektach MOS-u, nieopodal Wawelu. To właśnie tam zorganizowany został dzień otwarty z blind footballem, podczas którego każdy mógł przywdziać czarną opaskę na oczy i spróbować sił z wydającą dźwięk futbolówką. Chętnych nie brakowało, a wśród grup zorganizowanych, które chciały poznać naszą dyscyplinę nie zabrakło zaprzyjaźnionych z naszą sekcją firm Salumanus, TIER oraz Boske Barber, których członkowie występowali do tej pory jedynie w roli fanów - tamtego dnia zamienili się z nami miejscami. Sławetną już truskawką na torcie był wspólny trening oraz mecz przeciwko reprezentacji Wisła i Przyjaciele, w barwach której wystąpił między innymi Jarosław Królewski.

Sierpień

Zgrupowanie kadry w Gdańsku

Gracze i sztab Wisły na boisku. W tle widać bramkę i zadaszenie obiektu.

Jak zdążyliście już zauważyć, całkiem sporo w tym podsumowaniu wspominamy o piłce – nie będzie żadną tajemnicą, jeśli zdradzimy, że jeszcze trochę o niej zaraz przeczytacie. Trudno jednak, aby było inaczej, skoro jest to nasz wiodący projekt.  14 sierpnia – przy nieocenionym wsparciu osób trzecich – udało nam się zorganizować pierwszy w historii kadry obóz treningowy. Do tej pory reprezentanci spotykali się podczas weekendowych konsultacji w Krakowie, tym samym tygodniowe zgrupowanie w Gdańsku było dla wszystkich czymś niezwykłym. Sztab oraz gracze nie przesiadali jednak na kocach nad brzegiem Bałtyku, a na obiektach klubu Jaguar Gdańsk, gdzie przygotowywali się do zbliżającego się wielkimi krokami turnieju eliminacyjnego do ME w Bukareszcie oraz bezpośrednio poprzedzającego go sparingowego turnieju reprezentacyjnego w czeskiej Pradze.

Wrzesień

Turniej reprezentacyjny w Pradze

Gracz kadry Polski oraz Rumunii walczy o piłkę.

Fot. BSC Praga

3 września gracze Wisły i Śląska zameldowali się na murawie jako reprezentacja pierwszy raz od 2018 roku, czyli turnieju IBSA Euro Challenge Cup, który tak na marginesie zorganizowany został przez naszą fundację, a który Biało-Czerwoni zwyciężyli. W Pradze nie było jednak tak lekko, łatwo i przyjemnie, bowiem był to pierwszy, a jednocześnie ostatni sprawdzian przed właściwą imprezą. Nasza reprezentacja zajęła ostatecznie trzecie miejsce na pięć ekip – miejsce, które podczas eliminacji nie dawało nam upragnionego awansu. Przed naszym zespołem na pudle znaleźli się Belgowie i Rumuni. Za plecami zostawiliśmy Czechów i Węgrów. Wśród strzelców bramek czeskiego turnieju zameldowali się Ryszka i Krzyszkowski – ten ostatni zgarnął też tytuł obrońcy turnieju.

Mapa Rynku Dębnickiego 3D dla niewidomych

Mapa 3D dla niewidomych

Czas na chwilę oddechu od futbolu i skupienie się na projekcie, którego realizacja dała nam niezwykłą dawkę satysfakcji. 16 września w ręce uczniów i nauczycieli orientacji przestrzennej z ZSiP pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” przy ul. Tynieckiej 6 trafiła mapa 3D, której obszar obejmował okolice placówki edukacyjnej, czyli Rynku Dębnickiego. Jej stworzenie było możliwe dzięki współpracy ze studentami Akademii Górniczo-Hutniczej oraz pracownikami firmy Cadxpert, którzy w oparciu o wielogodzinne konsultacje stworzyli narzędzie niezwykle przyjazne i przydatne uczniom podczas nauki orientacji przestrzennej. Pomysł ten zrodził się w naszych głowach podczas realizacji projektów z roku 2020, gdzie skupialiśmy się na licznych zawirowaniach w postrzeganiu otaczającej osoby niewidome i słabowidzące rzeczywistości w dobie pandemii. Jesteśmy pewni, iż stworzona przez nas mapa przyczyni się do sprawnej i bezpiecznej nauki orientacji przez wszystkich podopiecznych placówki. Jesteśmy również przekonani, że to nie ostatni tego typu projekt w naszym wykonaniu!

Mistrzostwa Europy Dywizji B

22 września wybiła godzina zero, a kadrowicze wraz ze sztabem zameldowali się w Bukareszcie, aby powalczyć o miejsce premiowane awansem do Mistrzostw Europy 2022. Nie ma jednak sensu budować niepotrzebnego napięcia, bowiem wszyscy doskonale wiemy, iż ta sztuka niestety nie udała się Biało-Czerwonym. Porażka 1:3 z Rumunią i 0:1 z Grecją przekreśliły nasze szanse na zajęcie choćby drugiego miejsca. W starciu z ekipą Albanii zawodnicy wyładowali cały swój żal pokonując rywali 11:0 – niczego to jednak nie zmieniło. Na pocieszenie krakowskiej części fanów pozostał fakt, iż 11 z 12 zdobytych trafień zanotowali gracze wiślackiej sekcji. Nie będziemy jednak ukrywać, iż dla wszystkich związanych z pracami nad reaktywacją kadry nie stanowiło to pocieszenia w żadnym stopniu. Półroczne przygotowania okazały się być niewystarczające po blisko trzy letniej przerwie, by być w stanie skutecznie mierzyć się z pozostałymi reprezentacjami o triumf w  Dywizji B. To bez wątpienia najsmutniejsze wydarzenie związane z naszymi działaniami tyczące się minionego roku, jednocześnie wydarzenie bardzo ważne i obfitujące w licznie zebrane doświadczenie, na bazie którego przyjdzie pracować nam w roku obecnym. Jak mawiają rolnicy: z każdego gówna da się zrobić nawóz – teraz nadszedł czas, by zacząć siać…

Październik

Powrót do ligowego grania

Gracz Wisły oraz Pragi walczą o piłkę przy bandzie.Fot. BSC Praga

Po nieudanej przygodzie w Bukareszcie ponownie powróciliśmy na boisko do Pragi – tym razem jednak celem rozegrania 2. Kolejki Ligi Centralnej Europy sezonu… No właśnie… Pierwsza kolejka odbyła się w Krakowie w grudniu 2019 roku, druga 16 października roku minionego, a rundy we Wrocławiu i Budapeszcie – jeśli pandemia pozwoli – odbędą się wiosną tego roku. To prawdopodobnie najdłuższy sezon piłkarski w historii, a przynajmniej w historii blind footballu.  W Czechach zameldowaliśmy się w bardzo okrojonym składzie. Sezon grypowy dopadł naszą ekipę, która podczas rozgrywek na ławce rezerwowych nie miała ani jednego zawodnika. Mimo to cel był jeden – obronić fotel lidera. Zadanie zostało spełnione, choć przewaga nad wiceliderem wyraźnie stopniała. Porażka 0:1 z BSC Praga, wygrana 2:0 ze Śląskiem i bezbramkowy remis z ekipą z Budapesztu dorzuciły cztery oczka do ligowej tabeli, w której wszystko jest jeszcze możliwe.

Liga Centralnej Europy - Tabela po 2. kolejce
Miejsce Klub Punkty Zwycięstwa Remisy Porażki Bramki zdobyte Bramki stacone Bilans bramek
1 Wisła Kraków BF 11 3 2 1 6 3 + 3
2 BSC Praga 10 3 1 2 8 4 + 4
3 Śląsk Wrocław BF 7 1 4 1 1 2 - 1
4 LASS Budapest 3 0 3 3 1 6 - 5
Premiera książki "Nie widzę przeszkód"

27 października nakładem wydawnictwa SQN miała miejsce premiera książki Nie widzę przeszkód, którą doskonale znany wam Marcin Ryszka napisał wraz z przyjacielem naszej fundacji – Jakubem Białkiem. Unikatowa lektura na polskim rynku wydawniczym, w której i nasza organizacja maczała swe palce, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy chcieliby poznać świat osób niewidomych i słabowidzących z nieco innego – he he – punktu widzenia. Autorzy obalają mity, przytaczają masę barwnych anegdot i historii, ale przede wszystkim opowiadają o życiu, o którym nie dowiecie się z telewizyjnych programów wielbiących tylko te najbardziej płaczliwe historie. Krótko i bez zbędnych spoilerów. Jeśli szukacie lektury, która - he he po raz drugi - otworzy wasze oczy na świat niepełnosprawnych wzrokowo, to lepszej nie znajdziecie!

Grudzień

Gala 5-lecia Blind Footballu w Krakowie

Gdybyśmy mieli opcję zapętlić jakiś okres czasu w minionym roku, tak jak miało to miejsce w kultowym Dniu Świstaka, bez wątpienia byłby nim grudzień - choć pamiętać trzeba, iż Phil tkwił w nim za karę, w naszym przypadku byłaby to nagroda. 3 grudnia w Loży Prezydenckiej na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana zorganizowaliśmy uroczystość, na którą czekaliśmy od roku – Galę 5-lecia Blind Footballu w Krakowie, którą klasycznie opóźnił koronawirus. Był to wspaniały wieczór, podczas którego w gronie naszych przyjaciół i partnerów sekcji mogliśmy powspominać wydarzenia, które nadały obecny kształt naszej sekcji, a także podziękować i docenić wszystkich, którzy towarzyszyli nam podczas owego kształtowania. Cofnięcie się kilka lat w stecz i spojrzenie na nasze ówczesne działania z dzisiejszej perspektywy było niesamowitym doznaniem. Takie spotkania wyraźnie pokazują nam, iż obrana przez nas droga – choć czasami kręta i niezwykle wymagająca – jest jedyną słuszną, zwłaszcza że nie podążamy nią sami. Dziękowaliśmy w grudniu, ale i teraz pragniemy raz jeszcze podziękować za wszystko, co udało się osiągnąć w ciągu pięciu, a właściwie sześciu lat wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do powstania i funkcjonowania naszej sekcji. Jesteście wielcy!

Puchar Polski BF 2021 jest nasz!

Na metę 2021 roku wbiegliśmy z okrzykami radości na ustach, dziewięcioma punktami, ośmioma zdobytymi bramkami, tytułem króla strzelcow dla Martina Junga i złotem w turnieju o Puchar Polski! Fantastycznie przepracowany wielomiesięczny okres dał wyczekiwany owoc – tym słodszy, iż obroniliśmy tym samym ubiegłoroczne trofeum! 4:0 z Niewidzialną Piłką, kluczowe 2:0 ze Śląskiem i na koniec 2:0 z drugą krakowską ekipą zapewniły nam najfajniejszy gwiazdkowy prezent – o przedwczesnej sylwestrowej zabawie w drodze powrotnej nie wspominając…

Puchar Polski BF 2021 - Tabela końcowa
Miejsce Klub Punkty Zwycięstwa Remisy Porażki Bramki zdobyte Bramki stracone Bilans bramek
1 Wisła Kraków BF 9 3 0 0 8 0 + 8
2 Śląsk Wrocław BF 6 2 0 1 7 2 + 5
3 Fundacja Niewidzialna Piłka 3 1 0 2 1 9 - 8
4 Fundacja NWP 0 0 0 3 0 5 - 5

Co dalej?

Taki był 2021 rok. Pograliśmy w Blind Football Managera na poziomie klubowym i reprezentacyjnym, wskoczyliśmy w buty Boba Budowniczego podczas prac nad mapą 3D, przez chwilę byliśmy też radiowcami i pisarzami... Co dalej? W dniu publikacji tego podsumowania, 2022 rok liczy sobie już 12 dni. W tym czasie odbyliśmy kilka spotkań w fundacyjnym gronie rozpoczynając pracę nad kolejnymi projektami, o których będziecie mieli okazję usłyszeć i przeczytać niebawem. Niektóre z nich to kontynuacja dobrze znanych wszystkim działań, inne to nowe pomysły, których realizacji sami nie jesteśmy jeszcze pewni. Pewni jesteśmy jednak tego, że trwającego już nowego roku nie pozwolimy sobie zmarnować. Tego właśnie pragniemy wszystkim życzyć, byście nie zmarnowali nadchodzących miesięcy. Bez wątpienia będzie nieco pod górkę, tak jak ma to miejsce już od blisko dwóch lat, lecz to właśnie ze szczytów rozpościerają się najpiękniejsze widoki - a przynajmniej tak nam wszyscy opowiadają... Wszystkiego najlepszego i do dzieła!